MOZAİK YOLU ETKİNLİKLERİ

Mozaik Yolu İstanbul Lansmanı (04.02.2016)

ONE Derneği’nin yeni projesi “Mozaik Yolu”, Şölen ana sponsorluğunda Elgiz Müzesi’nde gerçekleştirilen lansmanla basına ve kamuoyuna tanıtıldı. Vodafone sponsorluğunda hazırlanan mapping gösterisi, belediyelerin katkılarıyla hazırlanan mozaik replikaları ve ünlü tasarımcı Özlem Süer imzalı mozaik temalı elbiselerin büyük beğeni topladığı bu özel etkinliğe T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. İstanbul Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililer, ONE Derneği üyeleri, iş ve sanat camiasından isimlerle medya mensupları katıldı.

Mozaik Yolu – Gstaad Lansmanı (11.02.2016)

ONE Derneği, Mozaik Yolu projesinin ilk yurtdışı tanıtım etkinliğini 11 Şubat 2016’da İsviçre’de gerçekleştirdi. Sanat koleksiyoneri Bibi Gritti’nin desteğiyle Gstaad Palace Hotel’de düzenlenen özel gecede ünlü mücevher ustası Sevan Bıçakçı’nın mikro mozaik ayrıntılı yüzüklerini de içeren seçilmiş eserleri ile projeye özel hazırlanan Mozaik Yolu mappingi sergilendi. Modacı Özlem Süer’in tasarladığı mozaik desenli kıyafetlerin büyük ilgi gördüğü davete Britanya Kraliyet Ailesi mensubu Kent Prensesi Michael, Savoy Prensesi Gabriel, Kont ve Kontes Vianney d’Hendecourt, Savoy hanedani Prens Vittorio Emmanuele ve Prenses Marina, Yugoslavya Prensi Michel, York Prensesi Eugenie, Prens Salman, Kont Alexandre de Lesseps, Kontes Anne d’Assche, Kontes Louisa Seilem, Club Des Leaders Başkanı Jean Sebastien Robine ile Elizabeth Berracasa katıldı. Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri’den temsilcilerinin yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da davette hazır bulundu.

Mozaik Yolu – New York Tanıtımı (18.09.2017)

Turkey ONE Derneği, 18 Eylül 2017’de aşırılık ve hoşgörüsüzlüğe karşı mücadele ve kültürel mirasın korunması amaçlarıyla kurulmuş bir uluslararası sivil toplum girişimi olan Global Hope Coalition’ın düzenlediği 1. Yıl Gala Yemeği’nde Mozaik Yolu projesinin tanıtımını gerçekleştirdi. New York Halk Kütüphanesi’nde 72. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (UNGA) Görüşmelerinin yan etkinliği olarak UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova’nın ev sahipliğinde düzenlenen ve önemli devlet adamlarını, iş dünyası liderlerini, sivil toplum örgütlerini ve hayırseverleri bir araya getiren gecede, Mozaik Yolu projesinin kapsamlı bir sunumu yapıldı. Projeye özel hazırlanan video mappingin yanı sıra modacı Özlem Süer’in tasarladığı mozaik desenli kıyafetlerin sergilendiği tanıtım büyük ilgi gördü. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın Mozaik Yolu’nu anlatan ve ortak dünya mirasına yapacağı önemli katkıyı vurgulayan konuşmasının ardından Demet Sabancı Çetindoğan, aynı zamanda Global Hope Coalition’ın Onursal Başkanı olan Irina Bokova’ya kültürel mirasın korunmasına yönelik yaptığı katkılardan dolayı bir plaket verdi. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Gana Cumhurbaşkanı Nana Akufo-Addo, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca’nın huzurunda gerçekleşen Gala Yemeği’ne katılan diğer önemli isimler arasında Polonya eski Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski, Birleşik Krallık Eski Başbakanı Tony Blair, Amerika Birleşik Devletleri’nin eski First Lady’si Laura Bush’un yanı sıra Afganistan, Bahreyn, Mali, Fas ve Nijerya Dışişleri Bakanları bulunuyordu.