GÖBEKLİTEPE ETKİNLİKLERİ

Türk Basını Göbekli Tepe Tanıtım Gezisi (06.06.2014)

ONE Derneği, Türk basın mensuplarına derneğin yapısını, misyonunu, projelerini ve hedeflerini anlatmak; Göbekli Tepe’yi tanıtmak ve kamuoyu tarafından bilinirliğini arttırmak amacıyla Göbekli Tepe arkeolojik alanına bir gezi düzenledi

Yabancı Basın Tanıtımı (18.08.2014)

Türkiye’de bulunan yabancı basın mensuplarına ONE Derneği’nin yapısını, misyonunu, projelerini ve hedeflerini anlatmak ve Göbeklitepe’yi tanıtmak amacıyla Pera Palace Oteli’nde bir toplantı düzenlendi.

Konsolosluklar Daveti (22.09.2014)

Türkiye’de bulunan dış ülke temsilcilerine ONE Derneği’nin yapısını, misyonunu, projelerini ve hedeflerini anlatmak; Göbeklitepe’yi tanıtmak amacıyla Onursal Başkanımız Çiğdem Simavi’nin evinde bir davet verildi.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi Üyeleri Buluşması (10-13.10.2014)

ONE Derneği, UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Kishore Rao ve Senegal, Güney Kore, Kazakistan, Polonya, Lübnan, Almanya, Katar ve Malezya UNESCO daimi temsilcilerini ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Ürdün Prensesi Feryal’i Göbekli Tepe’yi tanıtmak üzere İstanbul’da ağırladı. Kendileri onuruna Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nda ve kurucu üyelerimizden Tilda Tezman’ın köşkünde akşam yemeği verildi. Rao ve Delegasyon üyeleri ONE Derneği tarafından düzenlenen Boğaz ve Tarihi Yarımada turlarına katıldı.

Paris UNESCO Merkezi Ziyareti (7-9 Aralık 2014)

ONE Derneği, UNESCO ile STK partnerliği başvurusu kapsamında Paris’teki UNESCO Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu. UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Kishore Rao, UNESCO Kültür Bölümü Birim Başkanı Vesna Vujicic-Lugassy ve diğer UNESCO temsilcileriyle partnerlik konusu ve ortak yürütülebilecek projeler konuşuldu.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova Daveti (06.01.2015)

ONE Derneği, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova’yı Türkiye ziyareti sırasında Yönetim Kurulu Başkanımız Demet Sabancı Çetindoğan’ın evi Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nda ağırladı. Bokova’nın kültürel ve tarihi mirasın korunması konusunda sivil toplum örgütlerinin önemini vurguladığı davete ONE Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri katıldı.

Europa-Nostra – ONE Derneği İşbirliğinin Açıklanması (17.01.2015)

ONE Derneği, Europa Nostra Başkanı Placido Domingo, Yönetim Kurulu Üyesi Piet Jaspaert, Basın Danışmanı Wolter Braamhorst ve Europa Nostra’nın Türkiye ayağı Bizim Avrupa Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy’dan oluşan heyeti Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nda ağırladı. ONE Derneği, Europa Nostra ve Europa Nostra-Türkiye (Bizim Avrupa Derneği)’nin Türkiye’de kültürel mirasın korunması ve uluslararası düzeyde tanıtımı konusunda iş birliği yapma ve ortak çalışmalar yürütme kararı aldıkları basına açıklandı.

UNESCO–Göbekli Tepe Sunumu, Basın Toplantısı ve Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği Kokteyl Resepsiyonu (21 Ocak 2015)

ONE Derneği, Paris’te bulunan UNESCO Genel Merkezi’nde “Göbeklitepe- Neolitik Yerleşim Alanı; Dinin Doğuşu ve Medeniyetin Yükselişi” başlıklı bir konferans düzenledi. Konferansta dernek başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, derneğin kurucu üyelerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı konuşma yaptı. Konferansın ardından Paris Türk Büyükelçiliği’nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi ve ONE Derneği ile T.C. Paris Büyükelçisi Hakkı Akil tarafından bir kokteyl verildi. Kokteyle Almanya’nın Eğitim ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer’in yanısıra kültür ve arkeoloji dünyasından kanaat önderleri katıldı.